Przyznamy, że Stambuł od wielu lat był wysoko na naszej bucket liście. I wreszcie się udało. Zawitaliśmy tutaj na jesieni zeszłego roku. Miasto to trudno poskromić, trudno okiełznać, ale jedno jest pewne — wspomnienie naszej wizyty w Stambule budzi nasze pozytywne wspomnienia.
Tym wpisem chcemy się podzielić z Wami naszymi wrażeniami z pobytu w Stambule. Pojawi się tu oczywiście nasza mapa zwiedzania Stambułu i „polecajki”o tym gdzie się zatrzymać i gdzie zjeść.
Stambuł – nieco historii
Stambuł jest bodaj jedynym tak gigantycznym i tak ważnym miastem, które położone jest na dwóch kontynentach. Miasto na styku kultur to swoisty tygiel, mieszanka wybuchowa, która jednak nie eksploduje, a raczej istnieje w ten sposób od setek lat.
Ta obecnie przeszło trzynastomilionowa metropolia ma bardzo bogatą historię. Od czasów bizantyjskich, poprzez Konstantynopol, aż do Istambułu (Stambuł) miasto ze względu na swe położenie to przede wszystkim gigantyczny port, punkt styku na drodze z Europy do Azji. Stambuł, a w zasadzie Konstantynopol związany jest szczególnie z nami – Polakami. Tu przeżył swe ostatnie lata Adam Mickiewicz, w którego domu byliśmy i opowiemy o tym nieco później. Nieopodal Stambułu, po azjatyckiej stronie, znajduje się Adampol, czy też Polonezkoy, Polska Wieś, miejsce, w którym schronienie znaleźli powstańcy listopadowi i do dziś na burmistrza tego miasta tradycyjnie wybiera się Polaka.
Stambuł – A jakie są nasze odczucia?
To miasto można poczuć… wystarczy udać się na jeden z wielu mniejszych lub większych bazarów, a w naszych nozdrzach pojawią się zapachy przypraw.
To miasto można posmakować… i nie mówimy tu tylko o prawdziwym kebabie, tak bardzo odbiegającym od tego co znamy z polskich kebabowni. To ciorba, którą Ala zamawiała w każdej restauracji, bo wegetariańska. To również lokum, chałwa, czy baklawa – przysmaki, bez których nie wyobrażamy sobie dnia w Turcji. No i oczywiście przepyszna herbata do tych słodkości! Ach! Turcy mają ceremonię picia herbaty, a my nie odmówiliśmy sobie kupna zarówno herbaty, jak i zestawu oryginalnych tureckich szklaneczek do tego przepysznego napoju!
Nieco więcej o tureckiej kuchni pisaliśmy tutaj
To miasto słychać i to słychać o każdej porze dnia i nocy. Tu się coś dzieje, zawsze.
To miasto ma vibe… według nas mocno porównywalny z Atenami. Ludzie tu po prostu żyją i są jakby szczęśliwsi. A prawdziwe życie zaczyna się tu po zmroku :).
Stambuł — gdzie się zatrzymać
W Stambule zależało nam oczywiście na lokalizacji, ponieważ przemieszczanie się taksówkami, czy też komunikacją miejską po tak gigantycznym mieście jest nie lada wyzwaniem i zajmuje sporo czasu. Z tego względu nasz wybór padł na miejsce, które od Hagia Sofia oddalone jest o jakieś 5 minut spacerkiem. Zatrzymaliśmy się w hotelu Azra Sultan Hotel & Spa. Klikając ten link, możecie zarezerwować pobyt w tym miejscu lub wyszukać odpowiednie miejsce na pobyt w Stambule dla Was.
Stambuł – co zobaczyć? Nasza mapa Must See i kilka polecajek.
Hagia Sophia (Świątynia Mądrości Bożej) – najważniejsze dzieło architektury bizantyjskiej. Budynek początkowo był świątynią chrześcijańską i stanowił najważniejszą świątynię w kościele bizantyjskim. Został zamieniony na meczet po zdobyciu Bizancjum przez Turków. Miejsce to zobaczyliśmy w środku dopiero ostatniego dnia wieczorem. W ciągu dnia należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ kolejki do wejścia są rzędu kilometra.
Blue Mosque (Błękitny Meczet) – znany również jako Meczet Sułtana Ahmeda (Sultanahmet Camii), to klejnot Stambułu, który zachwyca swoją niezwykłą urodą. Zbudowany w XVII wieku wyróżnia się nie tylko imponującą kopułą i minaretami, ale także charakterystycznym niebieskim odcieniem ceramiki, który nadaje mu unikalny urok. Nasze szczęście, czy raczej jego brak – podczas naszej wizyty był on w remoncie.
Meczet Sulejmana Wspaniałego – zwany również Meczetem Sułtana Sułejmana, to arcydzieło osmańskiej architektury, które wciąż hipnotyzuje swoją monumentalnością. Zbudowany w latach 1550-1557 na polecenie sułtana Sulejmana Wspaniałego emanuje dostojnością i bogactwem detali. Szesnaście kopuł, które wznoszą się ponad wnętrzem, symbolizuje potęgę i wspaniałość osmańskiego imperium. Meczet otaczają również cztery potężne minarety, które podkreślają jego wyjątkową pozycję w krajobrazie Stambułu.
Pałac Topkapi – W sercu Stambułu, otoczony z jednej strony błękitnymi wodami Bosforu, a z drugiej rozległymi ogrodami, unosi się Pałac Topkapi – arcydzieło architektury osmańskiej i świadek minionych epok. Zbudowany w XV wieku, Pałac Topkapi przez wieki pełnił rolę rezydencji sułtańskiej oraz centrum administracyjnego potężnego imperium osmańskiego. Dziś otwiera swoje bramy dla zwiedzających, zapraszając ich do fascynującej podróży przez historię.
Grand Bazaar w Stambule nie jest tylko miejscem zakupów. Jest to prawdziwy labirynt, gdzie każdy zakamarek kryje w sobie historię, tradycję i niepowtarzalny urok tureckiego rzemiosła. Wchodząc w gwar uliczek Grand Bazaar, otoczeni jesteśmy bogactwem tkanin, drogocennymi kamieniami, zmysłowymi przyprawami i niepowtarzalnymi rękodziełami. Jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, gdzie orientalne wzory i kolorowe tkaniny rywalizują o uwagę z aromatycznymi stoiskami z przyprawami.
Kupując pamiątki lub orientalne specjały, nie tylko zdobywamy unikatowe przedmioty, ale też zanurzamy się w tradycji handlowej, która trwa tu od ponad pięciuset lat. To miejsce, gdzie każda transakcja jest małą opowieścią, a negocjacje są sztuką.
Nasze zakupy na Grand Bazaar sprowadziły się do zestawu tradycyjnych tureckich filiżanek od herbaty. Popijając z nich turecką parzoną herbatkę, każdego dnia myślami przenosimy się do Stambułu.
Wieża Galata w Stambule to nie tylko zabytek architektoniczny, to także punkt widokowy, który dosłownie otwiera przed nami serce tego fascynującego miasta. Wznosząc się dumnie ponad panoramę Stambułu, Wieża Galata, zbudowana w XIV wieku, oferuje zapierający dech widok na Złoty Róg, Bosfor i liczne minarety miasta. W dzień słońce migocze na złocistych kopułach, a nocą miasto mieni się tysiącem świateł, tworząc niezapomniany widok. Wieża Galata to nie tylko punkt orientacyjny, ale także romantyczne miejsce, które kocha się zarówno w świetle dziennej jasności, jak i nocnego blasku.
Plac Taksim, otwarta przestrzeń pośrodku gwarnej metropolii Stambułu, to miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, tworząc niepowtarzalny rytm życia tego fascynującego miasta.
Otoczony sklepami, kawiarniami i teatrami, Plac Taksim jest miejscem, gdzie mieszkańcy i turyści spotykają się, aby delektować się chwilą przy filiżance tureckiej kawy, rozkoszować się smakami lokalnej kuchni lub po prostu obserwować pulsujące życie miasta.
Nocą plac ożywa jeszcze bardziej, kiedy tysiące świateł tworzy malowniczy pejzaż, a okoliczne kluby i kawiarnie rozbrzmiewają dźwiękami muzyki i śmiechu. Plac Taksim to nie tylko punkt zborny, to również symboliczne miejsce, które stało się świadkiem ważnych wydarzeń i manifestacji.
Muzeum Dom Adama Mickiewicza – miejsce obowiązkowe na mapie Stambułu dla każdego Polaka. Usytuowany na wzgórzu przy ulicy Tatli Badem Sokagi 23, chociaż w pobliżu znajduje się również ulica Adama Mickiewicza. W domu tym poeta spędził ostatnie lata swojego życia. W podziemiach muzeum znajduje się jego symboliczny grób, a samo wnętrze prezentuje historię twórczości i życia naszego wieszcza.
Kolejne miejsce, którego w okolicach Stambułu pominąć nie sposób, jeżeli interesujemy się historią naszego kraju to Polonezkoy, czy też Adampol. Wspomnieliśmy o tym miejscu już wcześniej.
Cysterna Bazyliki, ukryta pod ziemią Stambułu, to jakby podróż w czasie do tajemniczej i mistycznej przeszłości miasta. Zbudowana w VI wieku, ta podziemna cysterna stanowi niezwykłe świadectwo geniuszu inżynierskiego Bizancjum. Wchodząc po kamiennych schodach do wnętrza, trafiamy do podziemnego labiryntu pełnego kolumn i zdobień. Tajemnicze światło odbite od wody dodaje tu magii otoczeniu. Cysterna jest niczym zatopiony pałac, w którym dźwięki kropli wody i echa kroczących ludzi tworzą surrealistyczną symfonię.
Milion Obelisk w Stambule, ukryty w zakamarkach historycznego kwartału, to symboliczny pomnik, który w swej kamiennej masie przechowuje tysiące lat historii tego miasta.
Wybudowany w IV wieku, Milion Obelisk służył jako punkt zerowy, od którego mierzono odległości do różnych zakątków imperium bizantyjskiego. Jego monumentalność i starożytna elegancja są teraz zachowane jako świadek minionych epok.
Obecnie, Milion Obelisk zdobi miejsce, w którym w przeszłości skrzyżowały się drogi różnych kultur i cywilizacji. Kamienne inskrypcje i zdobienia przywołują ducha starożytności, a jednocześnie otaczający go plac stanowi oazę spokoju w dynamicznym sercu Stambułu.
Pałac Dolmabahce w Stambule – to arcydzieło osmańskiej architektury, które emanuje splendorem i bogactwem. Zbudowany w XIX wieku, ten pałac był świadkiem przełomowych chwil historii osmańskiego imperium.
Jego fasada zdobiąca kolumny, marmur i kunsztowne zdobienia zachwycają od pierwszego spojrzenia. Pałac Dolmabahçe zbudowany został w stylu neoklasycznym i otoczony rozległymi ogrodami. Czyni go to oazą spokoju w samym sercu dynamicznego Stambułu.
„Rainbow Steps” w dzielnicy Beyoglu to jakby tęczowy most, który łączy historię Stambułu z nowoczesną sztuką uliczną. Te barwne schody to nie tylko stopnie, ale także wyraz kreatywności i tolerancji w sercu tego kosmopolitycznego miasta.
Rejs przez cieśninę Bosfor i bazar azjatycki w Kadikoy. Nie wyobrażamy sobie zwiedzania Stambułu bez rejsu na drugą stronę Bosforu. Zaledwie w kilkadziesiąt minut rejsu pokonujemy granicę dwóch światów, dwóch kontynentów. Ok. Do azjatyckiej części Stambułu możemy w dużo szybszy sposób dojechać metrem. Jedzie się wówczas pod cieśniną i chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to nie to samo. Z pokładu statku widać całą starą część miasta z jednej strony i tajemniczy azjatycki chaos z drugiej.
Rejs z Karakoy do Kadikoy kosztuje 19,50 TRY w chwili w której piszemy ten wpis (grudzień 2023).
A co czeka nas po drugiej stronie cieśniny? Znajdziemy tu bazar, targ pełen rozmaitości i wiele wspaniałych knajpek, w których warto się zatrzymać i wypić kawę.
W Stambule spędziliśmy tydzień i wystarczyło to zaledwie na to by liznąć to niezwykłe miasto. Chcielibyśmy więcej i z pewnościa przy najbliższej okazji do Stambułu wrócimy. To miasto to absolutny must na podróżniczych bucket listach i cieszymy się, że dane było nam tu być.
Pora na nasze „polecajki” i mapę zwiedzania Stambułu.
Po europejskiej stronie miasta polecamy restaurację z niezwykłym widokiem na Meczet Sulejmana. Polecamy tu zawitać zwłaszcza wieczorem, ponieważ wtedy widok jest jeszcze bardziej okazały. Miejsce to nazywa się La Vista Bosphorus.
Po azjatyckiej stronie miasta polecamy miejsce nietuzinkowe, do którego zawitaliśmy czystym przypadkiem, błądząc ulicami Kadikoy. Jest to kawiarenka będąca… księgarnią. Przycupnęliśmy tu na kawę i tosta. Oprócz książkowego wystroju tego miejsca właściciel dba o kilka kociaków, dla których jest to dom. Miejsce to nazywa się Tasarim Bookshop & Cafe.
Na prawdziwego tureckiego kebaba wybraliśmy się raz. Tarik, którego poznaliśmy przez couchsurffing pokazał nam dwa miejsca; jedno typowo street foodowe, znajdujące się w europejskiej części miasta, blisko głównych atrakcji (Seazade Cag Kebap) – i tu zdecydowanie jest najlepszy kebab, i drugie, czyli restauracja z turecką kuchnią, z innymi niż kebap potrawami, znajdująca się już w Kadikoy, w azjatyckiej części miasta (Yanyali Fehmi Lokantasi) – oba te miejsca serdecznie polecamy!
Poniżej mapa zwiedzania Stambułu. Link do niej znajdziecie TUTAJ.
A tu macie miejsca, w których można dobrze zjeść