Dzisiaj chcielibyśmy Wam nieco przybliżyć tematykę wyszukiwania tanich lub względnie (możliwie w danych okolicznościach?) tanich biletów lotniczych. Nie będziemy Wam tu mydlić oczu. Po przeczytaniu tego wpisu nie będziecie latać za grosze. Nie przedstawimy Wam również sposobu na to jak nie zapłacić nic, a polecieć na drugi koniec świata. To, co opiszemy tutaj to nasze sposoby, które – jak dotąd – z powodzeniem nam się sprawdzają.
Rzeczywistość postpandemiczna uwidoczniła kryzys ekonomiczny państw Europy i świata. W lotnictwie, podobnie z resztą jak i w innych branżach można zaobserwować jedną prawidłowość. Mianowicie jeżeli przedsiębiorcom nie pozwala się pracować, a więc generować zysków ich firmy generują straty. Dzieje się tak dlatego, że nie ma czegoś takiego jak próżnia. Restaurator, któremu zamknięto restaurację, ze względu na pandemię musi przecież zapłacić za prąd, gaz, ogrzewanie, lokal itp. Ponosi zatem straty, zaś nie ma żadnych zysków. Dzięki takiemu (między innymi) podejściu dziesiątki, setki, a może i tysiące biznesów upadło. Dotyczy to nie tylko Polski, a w zasadzie całego świata z małymi wyjątkami. W lotnictwie co tu dużo mówić było podobnie. Kilku mocnych graczy nie wytrzymało takiej próby. Na niebie nie zobaczymy już samolotów m.in. Germanwings, Flybe, czy też jednego z najstarszych przewoźników lotniczych na świecie – Avianca. Koszty, jakie ponosi linia lotnicza, nie sprowadzają się tylko do paliwa lotniczego. Samoloty należy serwisować, opłacać tak zwane sloty na danym lotnisku, czy też, a może przede wszystkim wypłacać pensję dla personelu pokładowego. Stąd wiele osób z branży lotniczej straciło pracę. Samoloty przez około dwa lata z małymi przerwami stały na płycie lotniska zamiast być w powietrzu. Chociaż z tym byciem w powietrzu to nie do końca. Aby zachować sloty na danym lotnisku, samolot danego przewoźnika musiał czasem z niego fizycznie wystartować. Sprowadzało się to do barejizmów typu start i lądowanie pustego samolotu, połączony z lotem dookoła lotniska.
Teraz, kiedy już wreszcie możemy podróżować, branża lotnicza się powoli odradza. Nie czarujmy się; inflacja, w którą wpędzili nas miłościwie nam panujący, oraz sytuacja geopolityczna sprawiły, że mamy na świecie gigantyczną drożyznę. Jak można się domyśleć, przekłada się to również na ceny biletów lotniczych, co widzimy my – konsumenci. Nie oszukujmy się; nie spadną one, a już na bank nie spadną szybko do poziomu sprzed 2020 roku. Możemy jednak wciąż stosować kilka trików, które i my stosujemy i które sprawiają, że za loty nie będziemy płacić aż tak drogo. Co więc robić? O tym będzie ten wpis.
OTA i przewoźnik, wyszukiwarka i metawyszukiwarka – gdzie szukać tanich biletów lotniczych?
-
Przewoźnik – zacznijmy od niby oczywistego; skoro kupuję bilet, to gdzie będzie taniej niż w firmie, która go wystawiła? Otóż nie… W ciągu ostatnich kilku lat zdarzyło się nam bodaj tylko raz kupować loty bezpośrednio na stronie przewoźnika. Był to Fly Dubai z Krakowa do Dubaju i to tylko dlatego, że cena była porównywalna. Prawie zawsze jest tak, że u przewoźnika jest najdrożej. Pamiętam, jak rozważaliśmy zabranie ze sobą Adasia do Amsterdamu. My już loty mieliśmy, trzeba było zatem do naszej rezerwacji dodać jeszcze dziecko. Okazało się, że taniej i to znacznie jest kupić bilet u pośrednika dla osoby dorosłej, niż dodać dziecko do istniejącej rezerwacji. Dodanie dziecka do istniejącej rezerwacji można z resztą zrobić jedynie bezpośrednio u przewoźnika.
-
OTA (ang. Online Travel Agency) to nic innego jak biura podróży. Każde z nich posiada swoją wyszukiwarkę, oraz swoje ceny na dany lot, wynegocjowane zarówno z korporacjami, posiadającymi metawyszukiwarki, jak i z przewoźnikami lotniczymi. Łatwo się domyśleć, że ceny lotów będą się różniły u każdego z pośredników. Jak zatem szukać lotów tak, aby nie była konieczna wizyta na każdej stronie pośrednika osobno i porównywanie cen? Tu z pomocą przychodzą nam
-
Metawyszukiwarki, w które po prostu wpisujemy trasę gdzie chcemy lecieć i daty. Na Skyscanner przykładowo możemy wpisać zamiast miasta wylotu państwo wylotu, zaś zamiast celu państwo przylotu lub cel nieokreślony. Wówczas wyszukiwarka pokaże nam listę lotów z danego miasta lub kraju, wraz z datami. Pokaże nam najlepsze połączenie, najtańsze, czy też najszybsze i w tym celu porówna oferty przewoźników lotniczych, oraz OTA. Żeby było ciekawiej częstokroć cena, którą udało nam się znaleźć przez metawyszukiwarkę była korzystniejsza od tej, którą zaproponował nam pośrednik, gdy zajrzeliśmy na jego stronę bezpośrednio, a nie poprzez specjalny link, generowany przez metawyszukiwarki. Przykładami metawyszukiwarek są Skyscanner, Kayak, czy też Momondo.
Tanie bilety lotnicze — Kiedy lecieć i kiedy szukać
Już teraz klaruje nam się odpowiedź na pytanie „gdzie”. Przejdźmy do pytania „kiedy”, które podzielimy na dwie sekcje; kiedy lecieć i kiedy rezerwować bilety.
Kiedy lecieć? – to zależy od naszych możliwości urlopowych, od kierunku, od długości pobytu, no a w zasadzie przede wszystkim na jak dużą elastyczność możemy sobie pozwolić.
Załóżmy, że chcemy lecieć do Grecji i mamy urlop w sierpniu. Jest to dwa tygodnie od 1 do 14 i nie da się tego zmienić. Nie będziemy zatem chcieli podróżować gdzieś daleko, aby wsiąść w samolot. Wówczas opcje lotnisk zawężają nam się w naszym przypadku do Poznania, Wrocławia i Warszawy. „Sztywne dni” również nie pomogą. Ne dość, że może okazać się, że wylatując dwa dni przed naszym urlopem, zaś wracając 3 dni po nim, cena będzie dużo niższa, to dodatkowo szczyt sezonu wakacyjnego i w naszym przypadku zahaczenie o święto, a więc i o długi weekend. Co za tym idzie, ceny na bank będą wyższe i to dużo niż takie, jakie potencjalnie moglibyśmy „upolować”, dodając odrobinę elastyczności. Dodatkowo sam kierunek, będący destynacją typowo wakacyjną z pewnością do tanich należeć nie będzie. Co zatem możemy zasugerować w miarę możliwości?
– Wybrać kierunek, który nie cieszy się aż taką popularnością w danym czasie jak np. Grecja w sierpniu
– Być – w miarę możliwości – bardziej elastycznym jeżeli chodzi o termin lotu (+/- dwa, trzy dni), porę lotu, czy też ilość i długość przesiadek.
– Być elastycznym, jeżeli chodzi o miejsce wylotu. Bilet z Warszawy może być znacznie droższy niż np. bilet z Krakowa, czy Wiednia.
Tanie bilety lotnicze — kiedy rezerwować
Kiedy rezerwować? U nas sprawdziło się ostatnio rezerwowanie lotów w nocy lub późnym wieczorem w weekendy, z około miesięcznym wyprzedzeniem. Należy polować, sprawdzać o różnych porach dnia, nocy i tygodnia, tylko…
Jak szukać tanich biletów lotniczych
Nasza krótka instrukcja używania Skyscanner, którą sami stosujemy i która dotąd nas nie zawiodła…
Mamy kilka zasad;
– Tryb prywatny przeglądarki – dzięki czemu nie zapiszą się tzw. ciasteczka.
– „Żonglerka” pomiędzy rynkami – ten sam lot w Norwegii może kosztować znacznie mniej niż w Polsce.
– Sprawdzanie cen o każdej porze dnia i nocy, również na dni ościenne, czy też na alternatywne lotniska wylotu.
– Jeżeli nasza podróż obejmuje święta, czy też długie weekendy, spowodowane świętami, a możemy sobie pozwolić na odrobinę elastyczności, to warto np. zamiast z Krakowa lecieć z Budapesztu, czy Wiednia.
Podsumowując, możemy podzielić się z Wami kilkoma kluczowymi radami, które pozwolą na sporą oszczędność podczas rezerwowania biletów lotniczych. Po pierwsze; bądźcie elastyczni. Czasem dwa dni wcześniej / później znacznie obniży koszt, zaś dyskomfort podróży do innego miasta zostanie wynagrodzony znacznie tańszym biletem. Po drugie; umiejętnie korzystajcie z metawyszukiwarek. No i po trzecie – starajcie się unikać podróży do miejsc, do których w danym momencie podróżują wszyscy.
✈️ Szukasz tanich lotów ❓ Kliknij TUTAJ, aby znaleźć najtańsze loty ❗
|
🛌 Potrzebujesz noclegu na miejscu? Najtańsze noclegi znajdziesz na booking.com
|
🌐 Pozostań w kontakcie z bliskimi, dzięki Airalo! Wpisując specjalny kod polecający: ADRIAN6665 otrzymasz 3 USD zniżki na pierwsze zamówienie, a nasz SAMOUCZEK pomoże Ci w instalacji eSim!
|
Wróć