Do stolicy Macedonii zawitaliśmy podczas naszej autostopowej podróży z Aten do Polski w sierpniu 2014 roku. O mieście nie wiedzieliśmy za dużo. W zasadzie słysząc jego nazwę, na myśl przychodziła nam tylko Matka Teresa z Kalkuty. A właściwie Agnes Gonxha Bojaxhiu, która co prawda była Albanką, jednakże właśnie w Skopje się urodziła, jeszcze za czasów Imperium Osmańskiego. Oczywiście miasto stara się skorzystać na postaci Matki Teresy i widać to w wielu miejscach. Święta stała się swoistą wizytówką stolicy Macedonii. Skopje jednak ma do zaoferowania wiele i cieszymy się, że było nam dane tam zawitać.
W tym wpisie znajdziecie informacje o miejscach, które udało nam się odwiedzić w ciągu zaledwie kilku godzin pobytu w stolicy Macedonii… no właśnie, nawiasem mówiąc nazwa kraju od tego czasu również uległa zmianie na kanwie sporów z Grekami. I tak jak wówczas prawidłowym określeniem byłoby BJRM (Była Jugosłowiańska Republika Macedonii) lub po prostu Macedonia, tak teraz oficjalna nazwa to Macedonia Północna.
Uroczą parkę, która wiozła nas od granicy greckiej, poprosiliśmy o wysadzenie nas w samym centrum miasta. Tak oto znaleźliśmy się przed Starym Bazarem. Miejsce to pochodzi z XII wieku i jest prawdziwie klimatycznym zakątkiem. Kamienne uliczki, wypełnione są tu straganami i małymi sklepikami, w których gościnni sprzedawcy zachęcają do zakupów. Pamiętam, że nasze pierwsze kroki skierowaliśmy do niewielkiej piekarenki, mieszczącej się na samym początku bazaru, gdzie wcinaliśmy tradycyjnego burka. Jeżeli to miejsce dalej istnieje, to szczerze je polecamy 😊.
Można powiedzieć, że Skopje to miasto (kiczowatych) pomników. Tuż obok Bazaru, na jego krańcu znajduje się miejsce, gdzie pomników jest dużo… i są one duże 😊.
Na początek Wojownik, przedstawiający Filipa II
Następnie chyba najbardziej znany pomnik, czyli Jeździec na koniu. Kto zgadnie, kim on jest? 😊
Ok… Legendarni władcy to jedno, ale Łuk Triumfalny? 😊 Oczywiście! Nie mogło go przecież zabraknąć – Porta Macedonia. Budowa tego, liczącego ponad 21 metrów wysokości kolosa zakończyła się w 2012 roku i pochłonęła budżet 4,4 mln. EUR.
Są i inne pomniki. Wszystkie w niewielkich odległościach od siebie
Fajny ten byk, taki… niemal jak nowojorski 😉
Na moście przed Muzeum Archeologicznym w Skopje mamy reprezentację wojów, filozofów i uczonych
Na drugim planie tego zdjęcia znajduje się pomnik Bohaterów Macedonii. Jego koszt to skromne 2,3 mln EUR
A to? Wygląda znajomo? 😊
Po spacerze wzdłóż bazaru i podziwianiu ekhm… arcydzieł sztuki, znajdujących się na jego skraju udaliśmy się na spacer po dalszej części miasta. I tak pozostałe miejsca na naszej trasie to:
-
Dom Pamięci Matki Teresy
9 maja 2008 roku premier Macedonii Nikola Gruevski wmurował kamień węgielny pod budowę tego miejsca. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa. W tym miejscu znajdował się kościół katolicki Najświętszego Serca Jezusa, w którym dzień po narodzinach została ochrzczona mała Agnes, przyjęła ona też w tym kościele I Komunię Świętą.
-
Twierdza
Jedna z potężniejszych twierdz na Bałkanach znajduje się w Skopje. Pierwsze fortyfikacje pamiętają VI w.n.e. Twierdza mieści się na wysokim skalistym wzniesieniu, dominującym nad starą częścią miasta.
-
Meczet Sułtana Murada
Na zakończenie wizyty w Skopje udaliśmy się w pobliże Meczetu Sułtana Murada. Jest on najstarszą muzułmańską świątynią Skopje, pochodzącą z połowy XV wieku.
-
Wieża zegarowa
Obok meczetu stanęła w XVI wieku wieża zegarowa (Saat Kula). Była to pierwsza taka budowla w całym Imperium Osmańskim. Mechanizm zegara sprowadzono z węgierskiego Szeged.
-
Meczet Mustafy Paszy