Krempna jest małą, ale bardzo ciekawą wsią, a dokładniej wsią gminną u podnóża Beskidu Niskiego. Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiały się w wieku XV, kiedy tutejszymi mieszkańcami byli Wołosi. Przez dłuższy czas później także Łemkowie. Ci ostatni w latach czterdziestych ubiegłego wieku zostali wysiedleni podczas akcji „Wisła” za sprzyjanie ukraińskim bandom UPA. Część z nich wyjechała na tereny dawnego ZSRR, część na Dolny Śląsk, a jeszcze inna część po kilku latach powróciła. Tereny te należały na przestrzeni wieków do różnych właścicieli. Między innymi Stadniccy, Wiśniowieccy i Radziwiłłowie. Przeczytajcie, dlaczego warto udać się do Krempnej i co można tam zobaczyć.
Beskid Niski i Magurski Park Narodowy
Większość turystów przybywa do Krempnej i w okolice dla gór i szlaków Magurskiego Parku Narodowego. W gminie jest jego siedziba i małe, ale ciekawe muzeum przyrodnicze. Jego zwiedzanie odbywa się w postaci mini seansu multimedialnego. Atrakcja jest dobra zwłaszcza dla dzieci. Oglądamy las i jego mieszkańców na tle czterech pór roku. Nie wszystko na raz, ale „kawałek po kawałku”. W tym samym czasie głos lektora objaśnia nam to, co widzimy.
Zalew na Wisłoce
Jeśli ktoś lubi przejażdżki rowerkiem wodnym, może skorzystać z wypożyczalni nad tutejszym zalewem na Wisłoce. Niestety plaży z ratownikiem nie ma, więc taplanie się w wodzie nie jest tu wskazane.
Cerkiew św. Kosmy i Damiana i inne łemkowskie pamiątki
Najpiękniejszy i najcenniejszy tutejszy zabytek. Należała kiedyś do Łemków, obecnie do parafii katolickiej. Podobnie jak inne łemkowskie cerkiewki ma typowy podział na trzy części – prezbiterium, nawę główną i babiniec. Każda z nich nakryta jest osobnym dachem i przyozdobiona na górze wieżyczką z krzyżem. Najwyższa wieża znajduje się nad wejściem.
Kiedy przejdziecie się na spacer, napotkacie tu i ówdzie jeszcze chyże (czyli dawne chaty – zagrody), krzyże i kapliczki.
Cmentarz wojenny
Upamiętnia on poległych żołnierzy z czasu pierwszej wojny światowej w bitwie nad Wisłoką. Zwróćcie uwagę zwłaszcza na ładny pomnik w kształcie wieńca wspartego na kamiennych filarach.
Gdzie warto pojechać stąd na wycieczkę?
Spacer po samej Krempnej i zaliczenie wszystkiego, co ciekawe zajmie wam co najwyżej kilka godzin. Ale jeśli macie samochód i więcej czasu polecamy zwiedzić miasto powiatowe, czyli Jasło, także niewiele dalej jest Krosno. Warto zajrzeć do Dukli – niewielkiego, ładnego miasta z zamkiem i sanktuarium św. Jana. Miłośnikom zabytków techniki na pewno spodoba się skansen przemysłu naftowego w Bóbrce. Natomiast najsłynniejsze w okolicy uzdrowiska to Rymanów – Zdrój i Iwonicz-Zdrój.
W prawie wszystkich sąsiednich wioskach też są zabytkowe cerkiewki. Niestety w ciągu dnia zwykle zamknięte, więc aby zobaczyć od środka, trzeba się wybrać na nabożeństwo.
Krempna jest małą wsią, ale i tak na tle miejscowości sąsiednich stanowi „centrum cywilizacji”. Znajdziecie tu sklepy, aptekę, ośrodek zdrowia. Są też gospodarstwa agroturystyczne oferujące noclegi. Dlatego można potratować to miejsce jako bazę wypadową dla zwiedzania innych atrakcji w pobliżu.