Co powiecie na podróż literacką do Japonii? 🙂 Nippon to kraj, w którym w wyjątkowy sposób łączy się tradycja i technologia, a kwitnące wiśnie i wiejskie krajobrazy ustępują miejsca jednemu z najbardziej zatłoczonych miast na świecie. Niezależnie od tego, czy chcesz poczytać o szalonym Tokio, czy zatracić się w historii o legendarnych samurajach, do dyspozycji masz ogromną ilość tytułów książek. Poniżej lista naszych ulubionych.
Kolejność książek jest przypadkowa.
-
„Japonia oczami fana” – Paweł Musiałowski
„Japonia oczami fana” to książka napisana przez polskiego gajdzina (tak Japończycy określają obcokrajowców). Jest wiele książek napisanych w tym schemacie, gdzie zawarte są interesujące fakty o Japonii, jej mieszkańcach i szeroko rozumianej popkulturze. Autor jest wielkim fanem mangi i anime, co jest bardzo uwidocznione na kartach „Japonii oczami fana”. Ciekawym dodatkiem, wyróżniającym tę pozycję są kody do zeskanowania smartfonem, dzięki, którym możemy zobaczyć filmy nakręcone w Kraju Kwitnącej Wiśni.
-
„W drodze na Hokkaido” – Will Fergusson
Will to Kanadyjczyk, który uczy w Japonii języka angielskiego. Pewnego dnia po pijaku zakłada się z kolegami z pracy, że jako pierwszy obcokrajowiec przejedzie cały kraj wyłącznie autostopem. Musiałam przeczytać tę książkę, bo 11 lat temu też planowałam z koleżanką przejechać autostopem znaczną część wyspy Honsiu. Tylko my nie wymyśliłyśmy tego po pijaku :). Kanadyjczyk postanawia podążać śladem frontu kwitnienia kwiatów wiśni- to zjawisko w Japonii jest wielkim fenomenem i swoistym świętem, obchodzących chyba przez wszystkich Japończyków. Dużo w książce jest o mentalności Japończyków. Niektóre dowcipy autora bywają dość toporne, ale książkę czyta się lekko i przyjemnie.
-
„Wyznania gejszy” – Arthur Golden
Jak Japonia to oczywiście gejsze. „Wyznania gejszy” to wciągająca opowieść o Japonii, może niedzisiejszej, bo akcja zaczyna się w 1929 roku, gdy Sayuri, 9-letnia wtedy dziewczynka, córka rybaka zostaje sprzedana do znanej szkoły gejsz w Kioto. W książce śledzimy przemianę Sayuri z małej, zagubionej dziewczynki do sławnej gejszy – i to nie tylko w Gion (jedna z pięciu dzielnic gejsz w Kioto). Choć jest to powieść fikcyjna, to tradycje gejsz, postacie i realia ówczesnej Japonii są bardzo dobrze dopracowane. Książka jest pełna melancholii.
-
„Księżna Masako. Zakładniczka Chryzantemowego Tronu” – Ben Hills
„Księżna Masako….” to smutna biografia cesarzowej Japonii, żony cesarza Naruhito. Poznajemy życie Masako od wczesnego dzieciństwa jako córki dyplomaty, studia na światowych uniwersytetach i karierę w dyplomacji, aż po życie za Chryzantemową Kurtyną. Młoda, wykształcona, znająca biegle 6 języków dyplomatka Masako poznaje księcia Naruhito na przyjęciu w pałacu cesarskim w 1986 roku. I choć wcale nie chce wychodzić za mąż, ulega presji otoczenia. Jak wygląda życie w „złotej klatce”? To opowieść o tym, jak z kosmopolitycznej dyplomatki, Masako zamieniła się w więźniarkę własnych lęków. Jak dyscyplina panująca na dworze cesarskim i nadzieje japońskiego społeczeństwa złamały człowieka.
-
„Japoński przepis na stuletnie życie” – Junko Takahashi
Jak to jest, że w Japonii coraz większa liczba osób dożywa 100 lat? I nie są to schorowani, narzekający, samotni staruszkowie. Większość z nich cieszy się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym. Junko rozmawia ze sportowcem, fotoreporterką, fotografką rolnikiem i innymi. Chce też spotkać się z ponadstuletnim, aktywnym zawodowo lekarzem, którego grafik jest pełny… na kilkanaście kolejnych lat. Autorka porusza także tematy związane z wojną (którą każdy stulatek przeżył – w 1945 roku na Hiroszimę i Nagasaki zostały zrzucone bomby atomowe), a także z trzęsieniami ziemi, które do tej pory często zdarzają się w Japonii. Junko analizuje nawyki żywieniowe, aktywność fizyczną i filozofię super-stulatków. Ta książka nie daje nam gotowego przepisu na długowieczność, bo choć zdarzają się punkty wspólne dla wszystkich długowiecznych, to bardziej okazuje się, że każdy stulatek żyje po swojemu. Ale jest w niej ważniejszy przekaz – jak się życiem cieszyć. Warto przeczytać i przeanalizować swoje nawyki i podejście do codzienności.
Książkę można kupić TUTAJ.
A jakie są Twoje ulubione książki w temacie Japonii? Napisz w komentarzu tytuły, które zostały w Twojej pamięci.
Wróć