Mam na imię Yuliana, a mój mąż Zakhar. Mamy po 30 lat i jesteśmy już rodzicami trzech chłopców – dziewięcioletnich bliźniaków i dwulatka. Mieszkamy w jednym z najzimniejszych miejsc na ziemi, czyli w Republice Sacha (Jakucja), położonej na dalekim wschodzie Rosji. Jest to kraina kontrastów. W warunkach ostrego klimatu kontynentalnego roczna amplituda temperatur wynosi tu nieco ponad 100 stopnii Celcjusza! Zimą temperatura potrafi spaść nawet do -40°C – -55°C, zaś lata są krótkie, suche i opiewają w relatywnie wysokie temperatury, sięgające nawet 40°C. Jakucja całkowicie znajduje się w strefie wiecznej zmarzliny. Dawniej tereny te zamieszkiwały mamuty, piżmowoły arktyczne, lwy jaskiniowe, nosorożce włochate i żubry. Uwielbiamy naszą małą ojczyznę i tradycyjnie już każdego lata udajemy się w podróż po niej. Bardzo lubimy podróże z dziećmi, ponieważ dzięki nim pomagamy naszym najmłodszym odkrywać świat i zakątki Jakucji. Po kraju przemieszczamy się samochodem, wędrujemy, jeździmy na rowerach i wykonujemy rozmaite inne aktywności na świeżym powietrzu. Jesteśmy zdania, że nie ma czegoś takiego jak „zła pogoda” i co za tym idzie, nie stanowi dla nas problemu to, aby udać się na pieszą wycieczkę, gdy termometr wskazuje -45°C. Wybraliśmy przyjazny środowisku styl życia. Staram się rozwijać w moich dzieciach „turystyczną kulturę”, szacunek dla natury, w której człowiek jest gościem. Spacerując po lesie zbieramy śmieci. Potrafimy się również zorganizować i zadbać o porządek w naszym najbliższym sąsiedztwie, utrzymując czystość na placach zabaw i w parkach. Bierzemy też udział w festiwalach ekologicznych.
Jakimi zabawkami lubią się bawić Wasze dzieci?
Nasi synowie lubi grać w nasze „narodowe” planszówki, czyli Khabylyk i Khaamiska (gry te rozwijają szybkość, reakcję, równowagę i zdolności motoryczne), jak również „światowe” gry takie jak Alias, Krokodyl, Monopol, czy Warcaby. W czasie wolnym dzieci grają na narodowym instrumencie muzycznym o nazwie drumla. Najmłodszy uwielbia oglądać książki, kreskówki i bawić się LEGO.
Jakie są lokalne przekąski dla dzieci?
Nasza lokalna kuchnia jest bardzo specyficzna. Mieszkańcy Jakucji tradycyjnie jedzą dużo mięsa z uwagi na ciężkie warunki klimatyczne. Jemy wołowinę, koninę i dziczyznę. Latem zbieramy jagody oraz grzyby, zaś na zimę przygotowujemy przetwory. Dieta dzieci jest dość typowa, bardzo podobna do tego czym zajadają się dzieci na całym świecie. Lubią one łatki śniadaniowe, pastę czekoladową oraz napoje gazowane. Głównym składnikiem pożywienia jest jednak mięso. Wyjątek stanowi tutaj mój najstarszy syn, który jest wegetarianinem i gotujemy dla niego osobno.
Czy gotujesz w domu?
Uwielbiam gotować. Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim i mam na to czas. Codziennie nie obywamy się bez naleśników. Weekendami zajadamy się pizzą i hamburgerami, przygotowanymi z domowych bułek. Uwielbiamy również popijać przepyszne herbatki z cytryną, tymiankiem, herbatki gruszkowe i pomarańczowe. Lubimy też herbatę z wierzbówki kiprzycy (Iwan Czaj). Tymianek i wierzbówkę kiprzycę zbieramy samodzielnie podczas naszych letnich wędrówek.
Jak spędzacie czas wolny?
Latem udajemy się na wycieczki piesze i rowerowe. Weekendami wybieramy się całą rodziną na kemping nad rzekę, gdzie łowimy ryby. Podróżujemy również po Jakucji. Zimą natomiast odwiedzamy muzea, teatry, wystawy, festiwale, a także chodzimy do kina. Zdarza nam się również przyjmować gości z różnych zakątków kraju i świata poprzez Couchsurfing. Pokazujemy im naszą ojczyznę, kulturę i tradycje. Turyści są niezwykle otwarci, przyjaźnie nastawieni do dzieci, grają z nimi w nasze narodowe gry planszowe. Starsze dzieci uczą ich jak grać na naszym narodowym instrumencie – drumli. Gotujemy coś typowego dla kuchni jakuckiej, jak również przyrządzamy dania kuchni naszych gości.
Jakie są role rodziców w Twoim kraju? Jakie obowiązki należą do matki, a jakie do ojca?
Role rodziców w Rosji nie różnią się zbytnio od tradycyjnego modelu. Ojciec pracuje, zarabia pieniądze i jest żywicielem rodziny, zaś weekendami spędza czas z rodziną. Rolą matki natomiast jest dbanie o rodzinę, gotowanie i dbanie o dzieci.
Czy możesz wyjaśnić, jak działa urlop macierzyński w Rosji? Jak długo trwa? Czy młoda matka może wrócić do pracy bez żadnych przeszkód?
Urlop macierzyński trwa do ukończenia przez dziecko 3 lat. Zaraz po tym jak to nastąpi, trzeba wracać do pracy. Można natomiast do pracy wrócić w dowolnym momencie w trakcie tych trzech lat po złożeniu stosownego wniosku. Przez pierwsze 1,5 roku urlopu macierzyńskiego otrzymuje się zasiłek przeliczany indywidualnie w zależności od wysokości pensji. Mieści się on w przedziale od 6600 do 26000 RUB. Po osiągnięciu przez dziecko 1,5 roku życia zasiłek nie jest już wypłacany. W zeszłym roku w tym zakresie pojawiła się jednak pewna zmiana i dekretem Prezydenta Federacji Rosyjskiej, matki, które urodziły po 01.01.2019 otrzymują zasiłek do końca trwania urlopu macierzyńskiego, a więc przez 3 lata. Moje starsze dzieci poszły do przedszkola jak miały po 2 latka, zaś młodszy wciąż uczęszcza do żłobka, gdzie spędza pół dnia.
Czy państwo w jakiś sposób wspiera rodziny z dziećmi?
Jasne, istnieje wiele programów subsydiowania i pomocy rodzinom z dziećmi. Przykładowo przydział środków na zakup domu, jednorazowa zapomoga przy urodzeniu dziecka. Oprócz tego szereg świadczeń dla rodzin wielodzietnych, jak np. przydział ziemi, fundusze z budżetu regionalnego, wiele zniżek i benefitów dla rodzin wielodzietnych w sklepach, kinach i na salach zabaw dla dzieci.
Czy szczepicie swoje dzieci? Jeśli tak, to przeciwko czemu? Czy szczepienie dzieci jest obowiązkowe?
Szczepię moje dzieci. Jeśli odmówisz szczepienia dziecka w Rosji, możesz napotkać szereg problemów podczas zapisów do przedszkola, szkoły, na uniwersytet, kłopot może to też stanowić w pracy. Aby nie wpaść problemy, większość rodziców szczepi swoje dzieci. Nawiasem mówiąc, nie mam nic przeciwko obowiązkowym szczepieniom. Jesteśmy zaszczepieni na odrę, WZW i grypę sezonową.
Czy podróżowanie z dzieckiem po Rosji jest bezpieczne? Na co uważać?
Turystyka w Jakucji nie jest zbytnio rozwinięta. Nie posiadamy 5-gwiazdkowych hoteli, czy też stref turystycznych. Bardziej popularna jest tutaj turystyka ekstremalna, np. podbój bieguna zimna w Ojmiakon, gdzie wielu turystów przyjeżdża zimą, by poczuć prawdziwy mróz dochodzący do -60°C. Przybywają tu również wspinacze na podbój gór na północy. Wielu ludzi interesuje również życie pasterzy reniferów oraz życie w bardzo ciężkich warunkach klimatycznych. Odległości są dość spore i podróżowanie z dzieckiem nie jest najłatwiejsze. Według mnie jeżeli nie jesteś fanem przygód i zmagań nie powinieneś wcale rozpoczynać podróżowania. Wszystko jest kwestią indywidualną. W zasadzie latem podróżuje się tu całkiem łatwo.