Jesteśmy sześcioosobową rodziną, złożoną z mamy – Hanne, 46-letniej dyrektorki szkoły; taty – Simona, 52-letniego nauczyciela; Jacka – 22-letniego studenta; Megan – 18-letniej uczennicy; Toma – 15-letniego ucznia i Bena – 8-letniego ucznia. Zamieszkujemy małą, cichą i dość oddaloną wysepkę w północnej Danii. Nasz syn, Jack obecnie studiuje filologię angielską na Uniwersytecie, ale często wraca w rodzinne strony. Megan właśnie skończyła szkołę średnią i tej jesieni, wraz z koleżanką, będą zwiedzać Europę koleją. Tom – udało nam się go „uchronić” przed wyprowadzką w dalekie strony i wysyłamy go do lokalnej szkoły z internatem, gdzie dowie się więcej na temat swoich zainteresowań, inżynierii i muzyki. Ben pozostanie w lokalnej szkole, gdzie oboje jego rodzice obecnie pracują. Mamy wiele zainteresowań: natura, muzyka, pisanie, rysowanie, rozmowy i spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi; wspólne oglądanie seriali na Netflixie, zwierzęta, zajmowanie się ogródkiem itp.
Jakimi zabawkami lubią się bawić Wasze dzieci?
Nasze dzieci (w tym momencie tyczy się to tylko Bena) lubią się bawić klockami Lego, IPadami, lubią też rysować, budować bazy. Ogromną radość sprawia im też skakanie na trampolinie, jazda na rowerze, budowanie zamków z piasku, zabawy ze zwierzętami itp.
Jakie są lokalne przekąski dla dzieci?
Różnorakie owoce, orzechy i warzywa. Owoce, ciasteczka, słodycze, chipsy zawsze są w naszej kuchni (mamy dostęp zarówno do zdrowej, jak i niezdrowej żywności).
Czy gotujecie w domu dla dzieci?
Tak. Gotujemy. Zazwyczaj gotujemy raz na dwa wieczory. Czasami ograniczamy się tylko do zjedzenia kanapek (sporo pracujemy).
Jakie są role rodziców w Twoim kraju? Jakie obowiązki należą do matki, a jakie do ojca?
To zależy od konkretnej rodziny. U nas to wygląda tak, że pomagamy sobie nawzajem we wszystkim. Niezależnie od tego, czy jest to mycie samochodu, gotowanie, prace w ogródku, pranie, czy sprzątanie. Dzieci też dużo pomagają. Nigdy nie mieliśmy problemu z zaangażowaniem dzieciaków do pomocy. Na przykład Ben wie, że musi po jedzeniu włożyć swój talerz do zmywarki i nakarmić koty. Starsze dzieci pomagają oczywiście więcej.
Czy możesz wyjaśnić, jak działa urlop macierzyński w Danii? Jak długo trwa? Czy młoda matka może wrócić do pracy bez żadnych przeszkód?
Działa to całkiem nieźle w Danii. W sumie rodzice otrzymują 52 tygodnie płatnego urlopu rodzicielskiego. Ogólna zasada mówi, że matka ma prawo do 4 tygodni urlopu bezpośrednio przed planowanym porodem, a następnie do kolejnych 14 tygodni urlopu po porodzie. Ojciec ma prawo do 2 tygodni urlopu w ciągu pierwszych 14 tygodni po urodzeniu dziecka. Następnie mamy 32 tygodnie, które matka i ojciec mogą swobodnie dzielić między sobą. Mogą zdecydować się na urlop w tym samym czasie lub okresach jeden po drugim. Rodzice mają prawo przedłużyć 32 wspólne tygodnie o 8 lub 14 tygodni, otrzymując mniejszą kwotę zasiłku rodzicielskiego każdego miesiąca. W Danii ciągle popularniejsze jest to, że matka bierze większość urlopu, ale w naszej rodzinie to ja wzięłam pół roku, a następnie wróciłam do pracy. Mój mąż wziął resztę wolnego dla 3 z 4 naszych dzieci, łącząc to z przygotowywaniem pokoi i remontem w domu. Dla najmłodszego dziecka, Bena, mieliśmy do pomocy au-pair przez 8 miesięcy.
Czy państwo w jakiś sposób wspiera rodziny z dziećmi?
Rząd dofinansowuje żłobki i przedszkola, aby nie musiały one żądać pełnej opłaty od rodziców. Jeśli rodzice mają niskie dochody, istnieje możliwość darmowego posłania dzieci do żłobka, czy przedszkola. Dzięki temu oboje rodziców może pracować.
Czy szczepicie swoje dzieci? Jeśli tak, to przeciwko czemu? Czy szczepienie dzieci jest obowiązkowe?
Nie jest to obowiązkowe, ale my przestrzegamy zalecanego kalendarza szczepień.
Czy podróżowanie z dzieckiem po Danii jest bezpieczne? Na co uważać?
Oczywiście, W Danii jest bardzo bezpiecznie! Małe dzieci śpią w wózkach przed domami i sklepami. Mieszkamy w bardzo bezpiecznym kraju, gdzie ufamy sobie nawzajem.