Nasza rodzina to mama Linnéa (lat 35), tata Olle (lat 52), córka Bonny (lat 7) i dwa psy, Busan i Teddy. Olle ma też dwoje dorosłych dzieci z poprzedniego związku, Hugo (lat 21) i Paulinę (lat 20), które mieszkają w Uppsali. My mieszkamy w Malmö od 2016 roku i kupiliśmy tutaj wolnostojący dom. Dom ma 93m2 i składa się z 5 pokoi, 1 kuchni, 1 łazienki i 1 dodatkowej toalety. Na zewnątrz mamy też domek narzędziowy, a także domek letni. Posiadamy duże podwórko, około 700 m2. Nasza dzielnica, Videdal, znajduje się we wschodniej części miasta, około 4 km od centralnej stacji. Mieszkają tu głównie rodziny i starsze pary, w większości Szwedzi, ale też z Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu. Myślę, że wielu pracowników mieszkało tu wcześniej, ponieważ do lat 70-tych było tu lotnisko, teraz jest to teren rekreacyjny (znacznie lepszy!), a obszar staje się coraz bardziej popularny. Olle pracuje jako sprzedawca paneli słonecznych, jest prawdziwym ekologiem i zawsze w głowie ma plan ratowania świata, bez względu na temat, czy kontekst. Linnéa natomiast pracuje jako pielęgniarka weterynaryjna, interesuje się stolarką i wszystkim, co można zasadzić w ogrodzie, a później zjeść.
Jakimi zabawkami Bonny lubi się bawić?
Bonny potrafi się bawić praktycznie wszystkim, jej ulubioną zabawką są puste pudełka kartonowe, ponieważ może z nich zrobić wszystko, co zechce! Ma kilka „zwykłych” zabawek, takich jak lalki Barbie, klocki Lego itp., ale nie ma za dużo. Wiele „zabawek”, które sama wybrała, to rzeczy pochodzące z pchlich targów. Pierwotnie miały być one przeznaczone jako dekoracje (np. kot porcelanowy, wazon wyglądający jak ptak itp.). Bonny uwielbia też malować, więc w naszym domu wszędzie można znaleźć kolorowe długopisy, nożyczki i kartki papieru.
Jakie są lokalne przekąski dla dzieci?
Częstą przekąską w naszym domu jest smoothie z dodatkiem owoców z naszego ogrodu (takich jak truskawki i maliny). Lubimy też jeść owoce prosto z krzaka. To takie… „luksusowe” mieć świeże warzywa i owoce u siebie na działce! Bonny bawiąc się w ogrodzie, zrywa i podjada groszek cukrowy oraz sałatę. Często chodzimy też do lasu na jagody – uwielbiamy je! Bardzo lubimy też inne, lokalne owoce, takie jak jabłka i gruszki, które są uprawiane przez naszych sąsiadów.
Czy gotujecie w domu dla Bonny?
Czasami gotujemy coś bardzo prostego, np. makaron z łososiem, albo gulasz z ryżem. W szkole dzieci jedzą dość dużo, więc nie zawsze są głodne wieczorem. My często wieczorem jemy jogurt lub owsiankę.
Allemansrätten to niepisane prawo dające każdemu możliwość wędrowania przez szwedzkie bezdroża. Wszelka obecność ludzi w kontakcie z naturą musi być oparta o szacunek dla przyrody i dla innych, którzy z niej korzystają. Wszyscy więc mogą swobodnie poruszać się po górach, łąkach, polach nieuprawnych, lasach. Można też pływać w jeziorach, zbierać jagody, grzyby, borówki, maliny i inne owoce leśne.
Jak spędzacie czas wolny?
Bonny jest bardzo kreatywna, w czasie wolnym lubi coś tworzyć ze wszystkiego, co jej wpadnie w ręce, np. prezenty dla rodziny i przyjaciół, domki dla zabawek, obrazy itp. Uwielbia też skakać na trampolinie i pływać. Jako rodzina, lubimy chodzić na piesze wycieczki i biwakować. Bonny miała ok. pięciu lat, kiedy pierwszy raz spaliśmy z nią w namiocie, Kiedy wędrujemy we dwoje, zwykle przemierzamy około 15 km dziennie, robimy krótkie przerwy i naprawdę cieszymy się, że jesteśmy aktywni, zmęczeni i śpimy w różnych miejscach! Ale kiedy idziemy we trójkę, wybieramy jakieś ładne miejsce, które jest naszą bazą wypadową. Następnie robimy sobie krótsze wycieczki, z długimi przystankami i wieloma posiłkami- zawsze też staramy się dużo pływać w okolicznych jeziorach!
Jakie są role rodziców w Twoim kraju? Jakie obowiązki należą do matki, a jakie do ojca?
Myślę, że w każdej rodzinie wygląda to nieco inaczej. Wielu rodziców w Szwecji pozostaje w domu z dziećmi, gdy są one małe. W Szwecji mamy 480 płatnych dni urlopu, które muszą być wykorzystane, zanim dziecko skończy 8 lat. 90 dni z tych 480 musi wziąć ojciec dziecka. W naszym domu ja często gotuję, Olle robi pranie, oboje wkładamy/wyciągamy naczynia do/ze zmywarki. Oboje sprzątamy dom i naprawiamy samochód. Olle spędza więcej czasu bawiąc się z Bonny na zewnątrz. A ja częściej z nią maluję. Zazwyczaj ja kładę Bonny spać. Oboje odprowadzamy ją do szkoły.
Czy możesz wyjaśnić, jak działa urlop macierzyński w Szwecji? Jak długo trwa? Czy młoda matka może wrócić do pracy bez żadnych przeszkód?
Wspomniałam o tym we wcześniejszym pytaniu. Matki mogą ubiegać się o urlop 60 dni przed porodem. Wiele osób, po powrocie z urlopu macierzyńskiego, pracuje w niepełnym wymiarze godzin, np. 6h/dzień, a niektóre również nie pracują 5 dni, ale 4 lub 3 razy w tygodniu. W większości przypadków nie ma z tym problemu.
Czy państwo w jakiś sposób wspiera rodziny z dziećmi?
Państwo zapewnia miejsce w żłobku dla dziecka, które skończyło 1 rok. W niektórych żłobkach są bardzo długie kolejki, ale istnieje wiele państwowych i prywatnych alternatyw. Łatwo jest zdobyć miejsce dla dziecka, ale trzeba pamiętać, że zapewnione przez państwo miejsce, nie musi być blisko Waszego miejsca zamieszkania. W mieście mamy dzielnice, które są uważane za bardziej „fancy” niż inne, kolejki do żłobków i przedszkoli tam są dłuższe.
Czy szczepicie swoje dziecko? Jeśli tak, to przeciwko czemu? Czy szczepienie dzieci jest obowiązkowe?
Tak, mamy krajowy program szczepień, którym podążamy i zawiera szczepienia na: błonicę, krztusiec, tężec, polio, HiP, odrę, świnkę, różyczkę, pneumokoki, HPV.
Czy podróżowanie z dzieckiem po Szwecji jest bezpieczne? Na co uważać?
Myślę, że podróżowanie po Szwecji z dziećmi jest bardzo bezpieczne. Oprócz oczywistych niebezpieczeństw, takich jak np. prądy morskie, to nic innego nie przychodzi mi do głowy. Wróć