Arabia Saudyjska jest otwarta dla turystów!
Datę 27 września 2019 uważa się za symboliczne otwarcie na świat bodaj najbardziej tajemniczego kraju na świecie. Kraju, który poprzez swoje zamknięcie i niedostępność obrósł w tysiące mitów i legend. Jak pokazują statystyki kraj ten, szczególnie teraz dzięki tanim liniom lotniczym stał się niezwykle popularny. Zaledwie w ciągu roku od otwarcia granic (a był to ciągle czas, gdzie tanie linie lotnicze ze starego kontynentu do Arabii Saudyjskiej nie latały) kraj ten odwiedziło ponad 400 tysięcy osób, a przynajmniej tyle wniosków wizowych Królestwo Arabii Saudyjskiej rozpatrzyło pozytywnie.
Otwarcie na świat Arabii Saudyjskiej jest pokłosiem szeregu reform społeczno – gospodarczych, jakie zaszły w tym kraju w 2018 roku. Chyba najgłośniejszą z nich jest możliwość zdobycia prawa jazdy przez kobiety, które dotąd za kółkiem zasiadać nie mogły. Zaszło również wiele innych, nie mniej ważnych reform, o których wspomnimy w dalszej części tego wpisu.
A jak wygląda Arabia Saudyjska oczami obcokrajowca teraz?
Przed wyjazdem do Rijadu szukaliśmy informacji na temat Arabii Saudyjskiej, oraz tego, w jaki sposób postępować, oraz czego nie robić, żeby Saudów nie urazić, oraz samemu nie wpędzić się w kłopoty. Teraz możemy Wam powiedzieć z pewnością jedno – nie czytaj wpisów osób, które w Arabii Saudyjskiej były jedynie palcem na mapie, a także w żaden sposób nie polegaj na opiniach osób, które kraj ten odwiedziły ponad cztery lata temu. Jak w takim razie przygotować się do wyjazdu w to miejsce? Oto garść przydatnych informacji, które podzieliliśmy na sekcje:
Ubiór
Dzięki jednej z reform wprowadzonych zaledwie kilka lat temu kobiety nie są już zobligowane do noszenia Abaji. Turystki przybywające do Arabii Saudyjskiej mogą w zasadzie chodzić ubrane tak, jak w Europie. Pamiętać należy jednak o tym, by ramiona były zakryte, zaś okrycie nóg (i tu uwaga również do męskiej części naszych czytelników) sięgało za kolana. Paniom ponadto polecamy chustę, którą w razie odwiedzenia bardziej konserwatywnych miejsc będzie można osłonić ramiona i włosy. Jeżeli chodzi o Panów, to Adrian przed wyjazdem zakupił spodnie z odpinanymi na zamek nogawkami (suwak nieco pod kolanem). Idealnie się sprawdziły.
Fotografowanie
Robienie zdjęć jest w Arabii Saudyjskiej obecnie w zasadzie bezproblemowe. Należy pamiętać o tym, by nie fotografować obiektów Administracji Publicznej (coś, z czym spotkaliśmy się w zasadzie w wielu innych krajach). Niemile widziane jest również fotografowanie mieszkańców — bo dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn — bez ich zgody. I w zasadzie naszym zdaniem prośba o zgodę na zrobienie zdjęcia jest kwestią ogólnie grzecznościową. Jak czulibyśmy się, jakby ktoś bez naszej zgody z tak zwanej „przyczajki” zrobił nam zdjęcie?
Religia
Arabia Saudyjska jest krajem muzułmańskim. Posiadanie jakichkolwiek symboli religijnych innych niż związane z islamem jest zabronione.
Ludzie
Fantastyczni! Nie… to za mało powiedziane. Saudyjczycy są po prostu wspaniali! Ale o tym napiszemy jeszcze trochę w innym wpisie. (EDIT: post już powstał, można znaleźć go TUTAJ)
Picie alkoholu
Zdecydowanie zabronione jest posiadanie oraz spożywanie alkoholu w Arabii Saudyjskiej. Ciekawostką jest również to, że w momencie wlotu w przestrzeń powietrzną Arabii Saudyjskiej na pokładzie samolotu alkohol przestaje być serwowany / sprzedawany. Paradoksem (uwaga będzie suchar :)) jest to, że w kraju gdzie picie alkoholu jest surowo zabronione, w samym centrum stolicy postawiono budynek, który kształtem przypomina… otwieracz do butelek :). Może autorowi projektu chodziło o butelki z lemoniadą 😉
Wiza
Jak już wspomnieliśmy, wizy turystyczne do Arabii wydawane są od niedawna. Niestety nie jest to tania inwestycja, bowiem wiza do Królestwa Arabii Saudyjskiej kosztuje 534,98 SAR, czyli około 586 PLN. Składa się na nią również obowiązkowe ubezpieczenie na wypadek nagłego zachorowania. Jest ona wydawana na okres 1 roku i kupuje się ją online, na stronie rządowej. Jest to wiza wielokrotnego wjazdu, co za tym idzie, do kraju zawsze można wrócić w ciągu 365 kolejnych dni.
Jak dojechać do Arabii Saudyjskiej?
Od niedawna na Półwysep Arabski można się dostać tanimi liniami lotniczymi. WizzAir operuje tu między innymi z Wiednia i Budapesztu. I właśnie na pokładzie tej Linii w locie ze stolicy Austrii dotarliśmy do Rijadu. Tu mała uwaga. Od czasu wejścia na saudyjski rynek WizzAir wiele osób w tani sposób chciało dostać się do Azji Wschodniej, traktując lotnisko w Rijadzie, czy Dżuddzie jako punkt przesiadkowy. Nie róbcie tego! Po przylocie do Arabii Saudyjskiej może spotkać Was niemiła niespodzianka. A będzie nią konieczność zakupu wizy (jest ona wówczas droższa). I to mimo iż do kraju wjechać nie planujecie, a jedynie chcecie przesiąść się na inny samolot. Z drugiej strony może właśnie byłaby to szansa na zmianę planów.
Waluta i płatności
Walutą Arabii Saudyjskiej jest Rial Saudyjski (SAR). 1 SAR to w przybliżeniu 1,20 PLN. Na miejscu bez problemu niemal wszędzie zapłacicie kartą. U nas – z resztą jak niemal wszędzie – świetnie sprawdził się Revolut.
Bardzo ciekawe
Dziękujemy za komentarz i zapraszamy ponownie 🙂
Dzięki za cenne informacje, lecę za tydzień 🙂
Życzymy udanej podróży! 🙂
My też byliśmy. Potwierdzam bardzo przyjazny kraj.