Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do wakacji we Włoszech, czy po prostu szukasz książek do poczytania w domowym fotelu, dostępnych jest wiele pozycji, których akcja osadzona jest w kraju nad Tybrem. Poniżej lista z tytułami, które nam najbardziej przypadły do gustu.
Kolejność książek jest przypadkowa.
-
„Ojciec chrzestny” – Mario Puzo
„Ojciec chrzestny” to klasyka :). Akcja rozpoczyna się zaraz po II wojnie światowej. Włoska mafia w Nowym Jorku, porachunki rodzinne, ogromne majątki, nielegalne biznesy. Pomimo brutalności i bezwzględności oraz niejakiego animalizmu w sięganiu do władzy, książka traktuje także o wartościach. Pokazuje, jak istotnymi kwestiami są lojalność, honor i szacunek. Nieszanujący tych zasad są z góry skazani. I jest w niej troszkę akcjo rozgrywającej się na sycylijskiej wiosce :). Chyba bardziej znana jest ekranizacja książki (ja nawet teraz słyszę muzykę z filmu), ale czytadło jest dużo lepsze!
-
„Dziennik włoski. Sycylia” – Grzegorz Musiał
Jest rok 2002, Grzegorz udaje się do Rzymu, gdzie przez tydzień zatrzymuje się u swojego znajomego. Potem pakują się, jadą do Neapolu, a stamtąd biorą prom na Sycylię. Grzesiek jest poetą i estetą, co bardzo mocno daje się odczuć w tej książce. Autor zabiera nas do Bazyliki św. Piotra, Koloseum, na Kapitol, do wielu małych kościółków, na Schody Hiszpańskie, nad wody Tybru. Na Sycylii jesteśmy zabrani na targ, do Katakumb Kapucynów, katedry, na Etnę (to wciąż najaktywniejszy wulkan w Europie!) i do wielu innych zabytkowych miejsc. Nie zabrakło także wątku mafijnego. Opisy są bogate i bardzo działają na wyobraźnię czytelnika, często pojawiają się dygresje i odwołania do historii oraz kultury. Dla osób, które planują podróż na największą wyspę Włoch, będzie to doskonała lektura.
Książkę można kupić TUTAJ.
-
„Gomorra” – Roberto Saviano
Zawsze środowisko mafijne kojarzyło nam się z Sycylią. Aż nagle wpadła nam w ręce książka Roberto, który wychował się w okolicach Neapolu. Już od dziecka mógł obserwować poczynania mafii. Przez mafię był brany za „swojego”. Tak jak wielu innych, młodych chłopaków brał udział przy rozładunku towarów nielegalnie sprowadzanych z Chin. Nikogo też nie dziwiła jego obecność jako pomocnika fotografa na imprezach organizowanych przez kamorrę. Po powrocie do domu wszystko dokładnie spisywał. Dzięki temu stworzył świetny dokument, który doskonale odsłania działania mafii. Włoski pisarz ujawnia wstrząsające informacje o tym, jak ta nielegalnie działająca organizacja nawiązywała współpracę z wieloma legalnie działającymi firmami i domami mody. Roberto do dzisiaj musi się ukrywać przed zemstą mafii.
-
„Za dużo słońca Toskanii. Opowieści o Chianti”- Dario Castagno
Dario, przewodnik po Chianti opowiada o turystach, którzy zupełnie nie rozumieją tamtejszej kultury. Dario przytacza wiele zabawnych, ale też i wzruszających anegdot i doskonale opisuje przyrodę, obyczaje i smaki Toskanii. To taka lekka książka pełna ciepła, humoru i informacji o tym, co zobaczyć w najładniejszym rejonie Włoch.
-
„Podróż na południe” – Anne Hawes
Anne to Angielka, która wiąże się z Włochem. Jej wybranek otrzymuje od krewnych spadek i razem przeprowadzają się z Ligurii (północne Włochy) do Kalabrii (południowe Włochy – „czubek włoskiego buta”). Autorka zauważa, jak zupełnie inne jest życie w tych dwóch regionach Włoch. Biedne Południe nadal odstaje od bogatej północy – mieszkańcy mają inny system wartości, różną mentalność i oczekiwania wobec życia. Te opisy wydają się tak surrealistyczne, że przypominają opisy książki podróżniczej sprzed 60-70 lat, a nie dzisiejszego świata. Według mnie najfajniejsze w książce są wątki kulinarne – kuchnia północy i południa bardzo się różnią od siebie. Dla smakoszy to prawdziwa uczta dla zmysłów. Opisy dań śródziemnomorskich dań są przepyszne! W książce są też bardzo rozbudowane wątki zawierające opisy życia codziennego – Anne jest doskonałą obserwatorką, dzięki niej z łatwością można się wczuć w sposób myślenia Kalabryjczyków. Nie zabraknie też wzmianki o mafii – ale bez brutalnych opisów. Książka jest lekka, sielska i przyjemna.
Książkę można kupić TUTAJ.
Kolejna lekka i zabawna książka, która pokazuje różne ciekawostki na temat Włochów. John Hopper jest korespondentem Wielkiej Brytanii we Włoszech i z lekkim krytycyzmem, ale i sympatią tworzy obraz mieszkańców Italii. John podważa też powszechne stereotypy – np. taki, że Włosi są szczęśliwym narodem. W książce są też wątki historyczne, polityczne, ekonomiczne i społeczne. Duża dawka wiedzy podana jest w syntetycznej formie.
A Ty jakie książki o Włoszech przeczytałeś/aś i szczególnie Ci się podobały? Podziel się tytułami w komentarzu 🙂
Wróć