Wychodzimy z założenia, że jeśli chcemy poznać jakiś kraj lepiej, to warto nie tylko oglądać filmy, czytać blogi podróżnicze, czy słuchać podcastów, ale także przez chwilę oddać się lekturze książki. W tym wpisie przedstawimy Wam naszą subiektywną listę książek o Tajlandii (i z Tajlandią w tle), które trzeba znać. Niektóre z nich ukazują zupełnie inny wymiar Krainy Uśmiechu niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni za sprawą folderowych zdjęć z wysp Ko Phi Phi, czy imprezowego Bangkoku.
Kolejność książek jest przypadkowa.
-
„Co kryje tajski uśmiech?” – Piotr Druzgała
Tajlandia nazywana jest „Krainą Uśmiechu”, ale jakby się temu przyjrzeć, to ten uśmiech więcej skrywa, niż pokazuje. A wiecie, że mieszkańcy Tajlandii rozróżniają przynajmniej 13 jego rodzajów i każdy oznacza coś innego? Autor książki „Co kryje tajski uśmiech?” od lat mieszka i pracuje w Tajlandii, więc jest w stanie pokazać zupełnie inny punkt widzenia niż osoba, której zdarzyło się odwiedzić ten kraj wiele razy, ale tylko w roli turysty. Błyskotliwa i wciągająca analiza krążących o Tajlandii stereotypów.
-
„Wgląd. Buddyzm, Tajlandia, ludzie” – Tomasz Kryszczyński
Autor książki praktykuje medytację w różnych miejscach w Tajlandii. Tomasz lekkim językiem wyjaśnia doktryny i pojęcia związane z buddyzmem, zwyczaje i niespodzianki, które czekają na odwiedzających Tajlandię. Są też spotkania autora z ludźmi, co wprowadza nieco dynamizmu w książce. Pozycja nie pomija też niewygodnych tematów, takich jak np. przestrzeganie dyscypliny mnisiej. Warto przeczytać, jeśli interesujesz się możliwościami praktyki medytacyjnej w Tajlandii.
-
„Tajski epizod z dreszczykiem” – Marek Lenarcik
„Tajski epizod z dreszczykiem” to jedna z tych książek, które szybko nam wpadły w ręce przed naszą pierwszą, wspólną podróżą do Tajlandii w 2014 roku. Zastanawialiśmy się wtedy – A jak nam się tam spodoba, to może zostaniemy na dłużej? Nie mamy przecież żadnych zobowiązań w Polsce. Książka napisana przez człowieka, który w „Krainie Uśmiechu” mieszkał ok. 2 lat mogła nam podpowiedzieć, jak się tam naprawdę żyje. Autor przecież musiał tam znaleźć pracę, mieszkanie, ogarnąć wizę, ale… najwięcej kart poświęca opisom swojego życia erotycznego.
Jeśli ktoś szuka informacji o ciekawych i nieszablonowych miejscach oraz historii Tajlandii, to nie jest książka dla niego. Na pewno jednak dotrze do młodych odbiorców, którzy chcą zmian w swoim życiu. Historia Marka może nawet zmotywuje kogoś do działania – Marek porzucił pracę w irlandzkiej korporacji, zrezygnował z europejskich standardów i wyjechał do Tajlandii. Pomimo tego, że intymne zbliżenia bohatera zajmują zbyt dużo miejsca, książka posiada też wiele ciekawych wątków. Dziwne, z punktu widzenia Europejczyka wartości, zasady w szkolnictwie, podejście mieszkańców Tajlandii do osób starszych – to tylko niektóre ciekawostki.
-
„Zapomnijcie o córce” – Sandra Gregory
Akcja dzieje się dość dawno, bo w 1993 roku. Sandra została wtedy złapana i aresztowana na lotnisku w Bangkoku za próbę przemytu narkotyków. Sąd tajski skazał ją na 25 lat więzienia, dziewczyna została osadzona w kobiecym więzieniu Lard Yao. Po ponad czterech latach pobytu za kratami Sandra otrzymała zgodę na odbycie reszty kary w więzieniach brytyjskich. W 2000 roku Angielka odzyskała wolność, dzięki ułaskawieniu podpisanemu przez króla Tajlandii. Trudno jest nam zrozumieć motywy autorki i chęć oszukania systemu w kraju, w którym za posiadanie i handel narkotykami może grozić kara śmierci. To dorosła kobieta, która powinna zdawać sobie sprawę z tego, że może stracić głowę. Surowa ocena Sandry trochę blednieje, gdy czytamy wstrząsające opisy tego, jak kobieta była traktowana w tajskim więzieniu. Są one pełne przerażającej brutalności, poniżenia i przemocy. Warunki, które opisuje, wydają się niewiarygodne, przypominają te z kołchozów.
-
„12 razy śmierć. Piekło w raju” – Michał Pauli
Historia bardzo podobna do tej opisanej w powyższej książce, tylko tutaj w roli głównej jest nasz rodak. Michał zostaje wciągnięty w przemyt ecstazy z Polski do Tajlandii. Pewnego razu zostaje złapany na ulicy w Bangkoku i skazany na 12 kar śmierci za przemyt narkotyków. Dzięki temu, że przyznał się do winy, złagodzono karę, czekało go dożywocie w tajskim więzieniu – Bang Kwang. Więzienie Bang Kwang to jedno z najcięższych więzień na świecie, piekło na ziemi, gdzie zupełnie nie liczy się godność człowieka. Panuje tam taka alternatywna rzeczywistość, jej opis może być nieprzyjemny dla ludzi wrażliwych. Tylko niewielkiej liczbie „szczęśliwców” udaje się opuścić upiorne mury, zanim dosięgnie ich wszechobecna wewnątrz śmierć. Autor jest jednym z nich – został ułaskawiony przez króla po 6 latach odsiadki, dzięki wstawiennictwu trzech prezydentów Polski: Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Lecha Kaczyńskiego.
-
„Podejrzany” – Fiona Barton
„Nigdy nie pozwól, żeby prawda zepsuła Ci dobrą historię” – tym cytatem Marka Twaina zaczyna się książka „Podejrzany”. I choć wszystkie postacie i trzymająca w napięciu akcja są wymysłem autorki, to książka zaczyna się… bardzo realistycznie! Dwie młode dziewczyny wyjeżdżają do Tajlandii. Obie potrzebują przerwy od życia. To ich pierwsza podróż do Azji. Obie są bardzo podekscytowane i z niecierpliwością wyczekują przygody życia. Kiedy ich samolot ląduje na lotnisku Suvarnabhumi w Bangkoku, Alex i Rosie odbierają swoje plecaki i ledwie przytomne z powodu jet-lagu udają się na Khao San Road. Khao San Road to legendarna ulica w stolicy Tajlandii, którą ulubili sobie backpackerzy z całego świata. Na Khao San Road dziewczyny znajdują guesthouse, w którym warunki są adekwatne do budżetowej ceny pokoju. Myślą sobie – Nie ma luksusów, ale my tu będziemy tylko spać, zostajemy. W 2014 roku dokładnie tak samo rozpoczęliśmy z Adrianem naszą podróż po Tajlandii. Nawet nazwa gueshousu, do którego my trafiliśmy, miała jedno takie samo słowo jak nazwa guesthousu, w którym zatrzymały się bohaterki książki ;). Na szczęście zbieżność naszych historii kończy się w tym miejscu. Książka ma dość sporą objętość, ale czyta się ją z zapartym tchem. A sam koniec oferuje solidną i spektakularną dawkę emocji.
Książkę możecie kupić w TUTAJ.
-
„Pierwsze kłamstwo” – Sara Larsson
„Pierwsze kłamstwo” to thriller napisany przez szwedzką autorkę Sarę Larson. Rodzinne wakacje na wyspie Koh Lanta w Tajlandii. Nie jest to jedna z najpiękniejszych wysp tajskich, ale ma wszystko to, czego potrzeba, żeby odpocząć – szerokie plaże z piaskiem miękkim jak mąka i lazurowe morze. Koh Lanta to jedna z tych spokojniejszych wysp, o której zwykliśmy myśleć, że nic się tam nie może wydarzyć. Oskar, znany sportowiec, bloger parentingowy, mąż i ojciec dwójki dzieci przedkłada życie towarzyskie ponad rodzinę. Pewnej nocy Oskar nie wraca z imprezy. Jego żona Veronica wkrótce dowie się, że jego seksualne ekscesy z tajską prostytutką zakończyły się tragicznie. Mężczyzna zostaje ciężko pobity oraz okaleczony. A jest to dopiero początek jego kłopotów. Czytelnik dowiaduje się o mrocznej przeszłości sportowca-celebryty, który kilkanaście lat wcześniej dopuścił się, wraz z dwoma kolegami, gwałtu na młodej dziewczynie. Zgwałcona Josefine za namową koleżanki zgłosiła sprawę na policję, jednak sąd uniewinnił wtedy sprawcę. Grzechy przeszłości, choć dawno wymazane z pamięci egocentrycznego Oskara i jego kumpli, zaczynają o sobie przypominać. Autorka świetnie pokazała to, jak można budować i kreować swój wizerunek pod którym, gdzieś głęboko skrywa się prawdziwe, zupełnie inne ja. To naprawdę mocny thriller z brutalnym motywem gwałtu.
Książkę można kupić TUTAJ.
-
„Niebiańska plaża” – Alex Garland
„Niebiańska plaża” przez większość osób kojarzona jest z filmem, w którym rolę Richarda zagrał Leonardo DiCaprio. Flm został nakręcony na wyspie Ko Phi Phi, co nadało wyspie światowego rozgłosu i splendoru. My sami przez produkcję filmową nie przebrnęliśmy, bo liczyliśmy na wierniejsze dzieło ekranizacji książki. Powycinano w nim fajne wątki, a w ich miejsce stworzono nowe. Historia jest bardzo prosta. Młody chłopak Richard, podróżnik, otrzymuje tajemniczą mapę w obskurnym hostelu na Khao San Road w Bangkoku. Przypadkowo spotkany koleś zaznaczył na niej skarb – rajską plażę. Tylko aby do niej dotrzeć, trzeba pokonać wiele przeszkód. Jeśli przetrwasz, otrzymasz nagrodę – życie na rajskiej wyspie. – Kto by nie chciał wieść sielskiego, wolnego od problemów życia na wiecznie ciepłej plaży, mając szum morza i rafy koralowe na wyciągnięcie ręki? Ta niebiańska plaża okazuje się jednak pułapką, idealny świat na tajskiej wyspie ma wiele mrocznych stron.
A Wy macie swoje ulubione książki, których akcja rozgrywa się w Tajlandii? Jeśli tak, podzielcie się tytułami w komentarzach :).
✈️ Szukasz lotów do Tajlandii 🇹🇭 ❓ Kliknij TUTAJ, aby znaleźć najtańszy lot do tego miejsca ❗
|
🛌 Potrzebujesz noclegu na miejscu? Najtańsze noclegi znajdziesz na booking.com
|
🌐 Pozostań w kontakcie z bliskimi, dzięki Airalo! Wpisując specjalny kod polecający: ADRIAN6665 otrzymasz 3 USD zniżki na pierwsze zamówienie, a nasz SAMOUCZEK pomoże Ci w instalacji eSim!
|
Wróć
Wielka szkoda, że w Polsce wydano tak mało książek o Tajlandii, z niecierpliwością czekam na kolejne …
Też z niecierpliwością czekamy na kolejne 🙂