Buda – stara, zabytkowa, „górna” część węgierskiej stolicy i Peszt – „dolna”, bodaj bardziej zamieszkała. Obie części miasta – Budę i Peszt – łączy kilka mostów, wśród których wymienić należy (od południa w kierunku północnym) cztery mosty:
-
Most Wolności (Sabadsag hid)
Charakterystyczne zielone przęsła mostu wieńczone są przez ptaki Turul, które widać z oddali. Most łączy plac Fővám w Peszcie z placem Świętego Gellerta. Nad mostem góruje majestatycznie Pomnik Wolności, znajdujący się na szczycie Wzgórza Gellerta. Powstał on w latach 1894 – 1896 wraz z kolejnym mostem, znajdującym się nieco na północ – Mostem Elżbiety.
-
Most Elżbiety (Erzibet hid)
Nazwany imieniem węgierskiej królowej (a nie tej najbardziej znanej Elżbiety – królowej Wielkiej Brytanii ;)). Most ten charakteryzują białe pięsła. Po prawobrzeżnej stronie miasta znajduje się on najbliżej Vaci ut., a więc zakupowej ulicy Budapesztu (pisaliśmy o niej TUTAJ), zaś po lewej nad mostem góruje majestatyczny pomnik Gellerta. Nieco dalej na północ od Mostu Elżbiety znajduje się bodaj najbardziej symboliczny most węgierskiej stolicy – Most Łańcuchowy.
-
Most Łańcuchowy Sechenyi-ego (Széchenyi Lanchid)
Jest najstarszym mostem w Budapeszcie. Łączy Plac Sechenyi-ego, znajdujący się w prawobrzeżnej części miasta z Placem Adama Clarka. Obaj panowie są z resztą z mostem ściśle związani. Istvan Sechenyi był węgierskim politykiem, którego życie przypada na czasy powstania mostu i którego imieniem został on później nazwany, zaś Adam Clark był inżynierem, który budowy Mostu Łańcuchowego się podjął. Strzegą go charakterystyczne lwy. Most był świadkiem bolesnej historii miasta. Jeszcze przed jego oddaniem Austriacy chcieli go wysadzić ze względu na zrywy narodowowyzwoleńcze Węgrów. Podczas II wojny światowej cofające się siły Wehrmachtu wysadziły most, a jego odbudowa stała się pierwszym większym przedsięwzięciem po zakończeniu wojny i ostatecznie zakończyła się dokładnie w setną rocznicę powstania mostu.
Spacer po moście jest punktem obowiązkowym wizyty w Budapeszcie. Nam niestety ostatnio się on nie udał, jako że most był w trakcie gruntownego remontu i był niedostępny. Polecamy również spojrzeć na most ze Wzgórza Zamkowego, skąd widać go w całej okazałości.
-
Most Małgorzaty (Margit hid)