Zwiedzanie prawobrzeżnego Budapesztu rozpoczniemy – jak już zaanonsowaliśmy w planie na dzień drugi (link TUTAJ) – od Mostu Wolności i Placu Świętego Gellerta.
Będąc na moście i patrząc ku górze, widać niezwykłą świątynię położoną w jaskini. Zawsze, kiedy myśleliśmy o świątyni położonej we wgłębieniu skalnym, na myśl nam przychodziło nam Batu Caves w Malezji – niesamowite miejsce, które odwiedziliśmy w 2015 roku sami, a w 2019 roku z półtorarocznym Adamem. Teraz przed oczyma pojawia nam się też Skalna Kaplica z Budapesztu. Jest to niezwykłe, unikatowe miejsce, które po prostu warto odwiedzić wspinając się na Wzgórze Gellerta. Nieopodal świątyni znajduje się pomnik I króla Węgier, Świętego Stefana, który położony jest na tarasie widokowym, z którego rozpościera się widok na Most Wolności. Jeżeli jesteśmy w Budapeszcie dłużej to warto odwiedzić Termy Gellerta, znajdujące się nieopodal.
Wspinając się wyżej na Wzgórze Gellerta i kierując się w stronę Pomnika Wolności, przechodzimy obok atrakcji, którą z pewnością docenią najmłodsi; plac zabaw z „naturalnymi” zjeżdżalniami, o którym wspominaliśmy już przy okazji omawiania zwiedzania Budapesztu z najmłodszymi (link TUTAJ).
Cytadela i Pomnik Wolności to – naszym zdaniem – jedne z najbardziej charakterystycznych punktów Budapesztu. Sam pomnik może się podobać lub też nie. Oryginalnie powstał na cześć wielkich ekhm… wyzwolicieli spod znaku sierpa i młota i oczywiście na przestrzeni lat uległ dość znacznej metamorfozie. Nie on jest jednak, naszym zdaniem, najważniejszym punktem w tamtym miejscu. Najważniejsze widać po spojrzeniu w dół – Dunaj i Most Łańcuchowy z oddali. Ten widok polecamy zwłaszcza po zachodzie słońca, gdy Most Łańcuchowy oraz Dunaj są pięknie oświetlone. Widok ze wzgórza Gellerta po prostu musi się znaleźć na każdej kliszy (ciekawe, czy jeszcze je produkują? :)) w aparacie.
Schodząc ze Wzgórza Gellerta kierujemy się w stronę mostu Elżbiety. Cały czas możemy podziwiać piękno Budapesztu z góry. Przechodzimy obok pomnika świętego Gellerta, który jednak – wraz z niezwykłym wodospadem – najlepiej widać już z dołu.
Wzgórze Zamkowe
Ostatnim punktem naszego spaceru po Budapeszcie będzie Wzgórze Zamkowe. Od mostu Elżbiety kierujemy się na północ wzdłuż Dunaju. Naszym pierwszym przystankiem w drodze na Wzgórze Zamkowe będzie wybudowany w stylu neorenesansowym odnowiony XIX-wieczny kompleks hal wystawowych, teatrów, ogrodów i restauracji (węg. Várkert Bazár). Pomimo że w Budapeszcie byliśmy już wielokrotnie to właśnie teraz, nijako przypadkiem schodząc ze Wzgórza Zamkowego i próbując dostać się na drugą stronę Dunaju, klucząc wśród rusztowań, które w tym roku okalały Wzgórze, natrafiliśmy na to miejsce. A jest ono naprawdę urokliwe i jak się okazuje wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cały kompleks zbudowany został w latach 1875-1883 dla królowej Elżbiety. Pośrodku tego miejsca niegdyś znajdowały się arkadowe sklepy. Błądząc w tamtym rejonie, polecamy zajrzeć w pewne nieco ukryte miejsce, do którego również dostaliśmy się przypadkiem. Mowa o schodach „nosicieli wody” (węg. Vizhordo lepcso). Szczerze powiedziawszy, kiedy się tam dostaliśmy, to zaczęliśmy się zastanawiać, co to za piwnica i dlaczego można do niej zjechać windą :). Czy to były jakieś lochy? 🙂 Miejsce to polecamy zwłaszcza w upalne dni, ze względu na odczuwalnie panującą tam niższą temperaturę.
Zamek Królewski w Budapeszcie to kolejny, absolutny punkt must-see wycieczki po stolicy Węgier. Pierwsze fundamenty zamku sięgają czasów Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski. Warto się przejść po dziedzińcu zamku, poświęcić chwilę na zdjęcia i podziwiać piękny widok na Dunaj i widoczny w oddali Parlament. Największą atrakcją dla naszego najmłodszego turysty byli gwardziści na koniach przed Zamkiem i możliwość pogłaskania tych zwierząt 🙂
Z dziedzińca zamkowego widać już zbudowany na początku XIX wieku Pałac Sandora, biały pałac, który obecnie pełni rolę siedziby Prezydenta Węgier. Główne wejście do Pałacu strzeżone jest przez gwardzistów, pełniących wartę w zielonych budkach wartowniczych.
Wzgórze Zamkowe obfituje w galerie, muzea i piękne ulice zabytkowej Budy. Warto, jeżeli pozwala nam na to czas odbić nieco dalej od głównych zabytków i po prostu zgubić się pośród urokliwych uliczek.
My naszą wycieczkę zakończymy na Baszcie Rybackiej i Kościele Macieja, po drodze podziwiając Most Łańcuchowy i Parlament, widoczne ze Wzgórza. Na Wzgórze Zamkowe od strony Mostu Łańcuchowego można się dostać zabytkową kolejką linową (atrakcja nieco droga, ale polecamy zmęczonym podróżnikom).
Baszta Rybacka (węg. Halászbástya) swą nazwę zawdzięcza średniowiecznemu cechowi rybaków, który bronił tej części murów. Powstała pomiędzy 1895, a 1902 rokiem. Z jej wierz i tarasów rozciąga się widok na Dunaj i Wyspę Małgorzaty. Basztę polecamy zwłaszcza wieczorem, gdy jest pięknie oświetlona.
Na tyłach Baszty znajduje się jeden z najważniejszych kościołów na Węgrzech. Kościół Macieja (węg. Mátyás templom) swą nazwę zawdzięcza węgierskiemu królowi Maciejowi Korwinowi. Jego oficjalna nazwa to Kościół parafialny parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Budapeszcie. Miejsce to było świadkiem koronacji wielu węgierskich władców. Powstał on w XIII w., jednak podczas tureckiej okupacji uległ znacznemu zniszczeniu i jego aktualny neogotycki wygląd pochodzi z XIX wieku.
To byłoby na tyle. Taka nasza trzydniowa wycieczka po stolicy Węgier. Wierzymy, że będąc w Budapeszcie pierwszy raz i podążając naszymi śladami, będziecie mogli powiedzieć – „zwiedziliśmy Budapeszt”, miasto niezwykłe, pełne ciekawej historii, pięknych budynków, urokliwych ulic i – co tu dużo mówić – miasto, w którym Polacy zawsze są mile widziani.
Gdzie się zatrzymać w Budapeszcie?
Niezależnie od tego, czy do Budapesztu dotarliście samochodem, czy samolotem, szukajcie noclegu w okolicach atrakcji turystycznych. My możemy ze swojej strony polecić bardzo klimatyczny hotel Balance Home (rezerwacji możecie dokonać TUTAJ). Czysty, bardzo dobra baza wypadowa i w gratisie nieziemski widok na rzekę. Hotel posiada self-check in, więc możecie się zameldować o każdej porze.
✈️ Szukasz lotów na Węgry 🇭🇺 ❓ Kliknij TUTAJ, aby znaleźć najtańszy lot do tego miejsca ❗
|
🛌 Potrzebujesz noclegu na miejscu? Najtańsze noclegi znajdziesz na booking.com
|
🌐 Pozostań w kontakcie z bliskimi, dzięki Airalo! Wpisując specjalny kod polecający: ADRIAN6665 otrzymasz 3 USD zniżki na pierwsze zamówienie, a nasz SAMOUCZEK pomoże Ci w instalacji eSim!
|
Wróć